Ölüm ve ölüm ötesine dair bilimsel teoriler...

Oddie

Kayıtlı Üye
Ölüm
smiliv.gif
ölmek konusunda dünyanın en önde gelen araştırmacısı olan Dr. Külber Ross
smiliv.gif
bu konuyu bilim adamlarının araştırma alanına getirmeyi başarmış bir insandır. Bu konuyla ilgili klasik olmuş bir çok kitap yazmıştır.On Death and dying adlı yapıtı Amerikan liselerinde okunması gereken kitaplar listesindedir.Dr. kübler Ross ölümün kıyısından dönme deneyimini ölüm anında herkesin yaşayacaklarının bir parçası olduğunu söylüyor ve şöyle anlatıyor;
Bir tünel
smiliv.gif
köprü ya da dağ geçitini aşınca
smiliv.gif
sonunda ulaşıp ışıkla kucaklaşıyoruz. Bu ışık son derece parlaktır.Eğer biri ölümün kıyısında dönecekse
smiliv.gif
bu ışığı kısacık bir süre görebilir.Bundan sonra yaşama geri dönmelidir.Ama gerçekten ölünce
smiliv.gif
kozayla kelebeğin( yani bedenle ruhun) arasındaki bağ kopar. Tekrar dünyadaki bedene dönemezsiniz.Ama zatende dönmek istemezsiniz. Çünkü bu ışığı gördükten sonra kimse geri dönmek istemez.Bu ışıkta belkide insanoğlunun nasıl olması gerektiğini hissedeceksiniz.

"Ölüm halindeki hastalarla görüşmelere başlamazdan önce
smiliv.gif
ölümden sonra bir yaşam olabileceğine dair hiçbir inancım yoktu. Fakat
smiliv.gif
şimdi inanıyorum. Siz ister ruh deyin
smiliv.gif
ister başka bir şey
smiliv.gif
insan bedeninin ölümden sonra da varlığını sürdüren bir eşi var.
Dr külber ölüm deneyimin tıpkı doğum gibi olduğunu ancak bu doğumun başka bir var oluş için gerçekleştiğini anlatıyor. Dr külber'in çalışmaları ispatlanaz çalışmalardı fakat ölmekte olan insanlar veya kısa süreliğine ölmüş insanlar üzerinde yaptığı çalışmalar Dr ülberi bu inança götürmüştür. Bulduğu şeyler insanı yaşamı kucaklamayı ve ölüm korkusundan sıyrılmayı öğretiyordu.

Kübler-Ross'a göre
smiliv.gif
hasta ölünceye kadar beş aşamadan geçiyor. Birinci aşama hastanın içinde bulunduğu durumu inkar etmesi; Ben ölmem
İkinci aşama ise
smiliv.gif
kızgınlık şeklinde beliriyor; Niçin ben? Neden bir başkası değil de
smiliv.gif
ben? Niçin daha bilgisiz
smiliv.gif
işe yaramayan ya da yaşlı birisi ölmüyor da ben ölüyorum?
Üçüncü aşama ise
smiliv.gif
pazarlık devresidir; Eğer dediklerinizi yaparsam
smiliv.gif
beni iyileştireceksiniz
smiliv.gif
değil mi? bu aşamadan itibaren artık durumu yavaş yavaş kabullenmeye başlar. Bu dördüncü aşamadır; Ben ölüyorum. Gerçekten ölüyorum.
Son aşamada ise
smiliv.gif
hasta ölümü tümüyle kabullenir ve beklemeye başlar. Bu son aşama hastanın davranışlarında ilginç gelişmelerin olduğu aşamadır. Örneğin
smiliv.gif
sesler işitir
smiliv.gif
daha önce ölmüş olan yakınlarının kendisini beklediklerini söyler.
Bu aşamada hastaların büyük çoğunluğunun parlak ışıklar
smiliv.gif
sonu aydınlık tüneller gördükleri
smiliv.gif
benliklerine bir huzur duygusunun egemen olduğu belirtiliyor. Bilinen bir gerçek daha var ki
smiliv.gif
o da tıbben ölüp sonra hayata döndürülen kişilerin daha sonra ölümden korkmamaları..

Bir diğer ölüm uzmanı(ben böyle tanımlıyorum) Dr. Raymod Moody dir. Life after life Bilim dünyasında çok ilgi çeken bir kitaptı. Psikiyatrist Dr Moody
smiliv.gif
ölümün kıyısından dönen hastaların deneyimlerini aktarmıştı. Yaşama geri dönen hastalar bir ışık tünelinden geçtikleri
smiliv.gif
başka boyutta iyiliksever ruhsal varlıklarla karşılaştıkları ve bazen de yaşamların en önemli olaylarını yeniden anlatmışlardı. Dr Moody bu olduğuya "ölüme yakın deneyim" adını vermişti. Ölümün kıyısından dönenlerin çoğu bu deneyim ardından büyük değişim sergilemişti. Anlattığına göer Dr Suziki de bunlardandır. Dr Suzuki genetik açıdan felç geçirmeye yakın bir kişi olduğunu ve elli yaşlarında bunu yaşadığını anlatıyor. Dr suziki parlak ışıklar
smiliv.gif
çeşitli pastel renkler ve parlak güzel bir ışığa doğru giden ve içinne doğru çekildiğini hissettiği bir tünel gördüğünü anlatıyor.Ama ışığın kaynağına giderken henüz zamanı gelmediğinide hissetmiş. Bir saniye sonra kendini hastanene yatağında meslektaşları tarafından muayne edilirken bulmuş. Konuşmayı ve yürümeyi tekrardan öğrenmek zorunda kalmış.

Burda anlatılanların ne kadar bilimsel olsun yada olmasın bu inancın insanı yaşamı kucaklamayı ve ölüm korkusundan sıyrılmayı öğrettiği kesindir.

ALINTI

My_soul

Banlı Kullanıcı
Güzel paylaşım buna benzer yazılar bazen olumsuz etkiliyebiliyor ama. Eleştirmek için söylemiyorum bunları deneyenler olup sonu kötü bitiyor

outlander

Kayıtlı Üye
Belki sadece aldığımız nefesin kıymetini bilmek ve minnettar olmak yeterlidir!