Selena Fox'tan "şamanistik wicca" yazısı

My_soul

Banlı Kullanıcı
Şamanizim dünyada yüzyıllardan beri birçok kulturde mevcuttur.

Eğer avrupadaki şamanizmden hiç bahsedildiyse şu ana kadar şamanizm hakkında okunan birçok antropolojik yazı sadece bunun küçük bir parçasıdır.

Her nasılsa,şamanizm avrupada birçok insan arasında varoldu,yanlızca eski dönemlerde değil.fakat bugünde tamamen varlığını korur.orta çağ boyunca,eski geleneklerin büyük bölümü kanunlar tarafından zulümler döneminde kayıplara karıştı.

Zulüm gören halk henüz yok edilmesede biraz daha gizemli bir hale
geldi.Bugün,erken hıristiyanlık döneminde şamanik yolların kökünü
taşıyan avrupalı atalarımızın ışığı geri dönmektedir.

Wiccan şamanizmi terimini birkaç yıl önce kendi kişisel büyümü
tasarlamaya kalkıştığımda ve dünyadaki diğer şamanik formlarla
bağlantı kurmaya başladığımda kullanmaya başladım.
Wiccan şamanizmi eskilere dayanır,fakat eskiyi basitçe yeniden düzenlemeye veya avrupada oluşmuş eski teknikler yeniden canlandırmaya kalkışmaz.
Wiccan şamanizmi içinde bulunduğumuz zamana uygun olması için hem eskiyi hemde yeniyi karıştırır.buna rağmen wiccan şamanizmi birçok kültürden oluşan avrupa sembolojisinin ve geleneklerinin üzerinde özellikle durur.Birçok yerdeki ve alandaki şifacı ve büyüsel çalışmaları birleştirici bir yolu vardır.Benim pratik ettiğim ve bildiğim gibi bu yolu izleyen ve göze çarpanlar vardır.Dennis,Jim ve bize bu yolda çemberde beraber çalışarak yardım eden,bu öğretiyi paylaşanlar.
Burada sadece kendi adıma konuşuyorum.bu ruhsal yakınlaşmanın kalbi için esas görüş ;her insan kutsal olarak kendi kişisel bağlantısını
aramalıdır,benim sahip olduklarıma veya herhangi birinin öğretisine
rağmen.Bu bir lider ve yandaşları için olan bir yol değildir.fakat
herkesin kendi lideri olması için bir yoldur.

Dört ana gücü ve yönü çağırdım...

Fiziksel bedenin ve maddi alanın krallığı kuzey yönündeki dünya.

Aklın ve düşüncenin krallığı olan doğu yönündeki hava.

Eylemin,hareketin ve daimi gücün krallığı olan güney yönündeki ateş.

Duyguların ve önsezilerin krallığı olan batı yönündeki su...

Benim şifalı ilacım 4 ana elementten oluşan büyü çemberidir.

Dinsel alan alışılmış bir şekilde yüksek bir kaya,ruhu arındırıcı
kristallerden oluşmuş bir takım,yüksek bir vadi ve büyük birmeşe veya huş ağacının altında taşlardan bir çember.

Ben ayaklarımın altındaki dünya ile kafamın üzerinde göklerde olan
tanrılar arasında bir kanalım.Yeraltının karanlığını üst dünyanın
farkındalık ışığıyla transfer edebildiğim zaman şamanize olup dünya
ağacına dönüşeceğim.

Ben çemberin merkezinde ve beşinci element olan kristal bir
ışığım,daima içimdeki hareketlenmenin yanında oluşumumu sağlayan dıştaki etkileride araştırdım,bütün elementlerle ,dişi ve eril
parçalarımla,ay ve güneş özellikleriyle,içimdeki bilgelik ve önsezi
kapılarını tek bir krallıkta toplamak için,içimdeki dengeyi kurmak
için araştırdım.çemberin merkezinden gelen yaşamı gördüm.
Mevsimlerin değişmesini,çarkın dönüşü gibi yılların geçişini izledim ve 8 sabbatı kutladım.Gecenin ve gündüzün dansıyla ,açık ve fırtınalı
havalarla,mumlanmış ve kutsanmış ayla bağlantı kurdum.
Bütün doğada doğumun,büyümenin,olgunlaşmanın,öl menin ve yeniden doğuşun çemberini gördüm.Bu çemberi kendi hayatımda gözlemledim ve benden şifa yardımı isteyen yaşamları.
Ben dünyanın günlük yaşamı ve rüyalar ülkesi,kehanetlerin ve ruhların yeri olan diğer dünya arasında bir
gezginim.
Ben bilinçli bir kaşifim.
Diğer dünya gerçektir ve benim için günden güne dünya gibi oda önem kazanmaktadır.
Bir tabanın içinde bir yerde ya da yerlerde yaşamaktansa dünyalara köprü kurdum.
Bir sebepten dolayı öteki dünyaya seyahat ettim,şifayı geri almak ve bilgeliği günlük yaşama uygulamak için,başkalarına,kendime ve gezegene yardım etmek için.
Tanrısallığı herşeyde görürüm.
Arkadaşlarım ve dostlarım yanlızca insanlardan
oluşmaz;bitkiler,hayvanlar,taşlar,sula r,ateşler,rüzgarlar,yıldızlar ve
bütün diğer yaşam formları.
Tanrı diye adlandırılan aslında ulu ana tanrıça ve baba tanrı kaynağından(her ikiside bütünlük açısından eşit
derecede önemli olduğu için)fikir alış verişinde bulundum.
Benim şamanik çalışmalarımın ana sebebi şifa sağlamaktır.Byöntemi genç bir çocukken rüyalarımda ve vücut dışı deneyimlerde
arardım.
Fakat,kendime şifa vermeye yetişkinlik yaşlarıma kadar
başlamadım.
Bunu yapmak için karanlık yanımın çukurunda yanlız başıma gezindim ve korkularımla,probemlerimle,takıntılar ımla,kuşkularımla,acılarımla,
halisülasyonlarımla,hiddet ve öfkemle ,yanlış benimsediğim imajlarla
yüzleşmek zorunda kaldım.kelimeler ızdırabı anlatmayı başaramaz..
Bu zaman içerisinde güçsüzlüğün gerçek umutsuzluğunu hissettim.Henüz gerekli şeyler parçalar halinde geldi;beni doğru kimliğimden alıkoyan,daha önceden bulunduğum benliğim ve ruhumdaki diğer formlar ,düşüncelerime bariyerler oluştururdu ve bunlar ortadan kalktı.Karanlığın derinliklerinde,kendi ruhumun içinden parıldamaya başlayan ışığı hissettim.Bu ışığa odaklandım ve yavaşça çukurdan dışarı çıkabildim,daha güçlü ve önceki halimden daha bütünleşmiş olarak.Ve kendime ve insanlara şifa verme gücüne sahip olarak.
Aynı derecede bunun bir sonucuda transformasyonun(dönüşüm/değişim)ilerlemesidir,hayatımın akışı daha rahat ve pürüzsüz oldu.Ben şimdi diğerlerine kendi negatiflik
çukurlarında yardım ediyorum ve tekrar bütünleşmelerinde.Henüz benim işim insanlar içinde yaygınlaşmadı;bu bir bütün olarak dünyaya şifa vermeyide içerir.Benim iletişim kurduğum yerde çevresindeki kederden dolayı dünya ananın ağlayışnı duydum;yer küresini
kaplayan,havasını,suyunu kullanan insan evlatları tarafından ben
merkezciliğin,aç gözlülüğün,anlayışsızlığın,y? ?kıcılığın oluştuğunu
gördüm.
Kendi nefretleriyle ve sınırlı zekalarıyla bu spirituel atmosferde güçlü nükleer oyunlar oynayanlar...

Dünyanın bu yaşama savaşından derinlemesine etkilendim.Bu
oyuncular,bütün insanlar bütün silahlarıyla olsalarda onu yok
edemezler.Dünya ana çok güçlüdür ve kuvvetlidir.Bu insanların hayatta kalma yarışında neden endişelendim?
Kendimizi ve birçok yaşam formunu yok edecek miyiz?
Veya uyanışa geçip,dünyadaki bu sorunları çözmek için
yaratıcı yollarmı bulacağız?
Ve new again bilincini mi genişleteceğiz?

Yaşamın dengesi dünya tarafından yeniden onarılabilir;insan ve diğer
formlar arasındaki uyum yeniden kurulabilir;sevginin gücü dünyada
çoğaltılıp yayılabilir.ben bugün burada hayatımızı adadığımız dünyasal
şifa yöntemini,bizim açımızdan anlattım.
diğer şifacı ve papazlardan dünya çapındaki çeşitli spirituel gelenekleri yanıtladım.
Belirttiğim bütün bu şifa işleri ve diğer uygulamaları yapmak harika bir şey.
Bu wiccan şamanizminin kalbidir.

Kaynak:Selena Fox, Çeviri: Lavander