PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şizoit Kişilik Bozukluğulogii
28.12.2009, 12:35
Şizoit Kişilik Bozukluğu

Sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk

Nedir?

Şizoid kişilik bozukluğu sosyal ilişkilere karşı ilgisizlik, soğukluk ve duygusuzluk olarak ifade edilebilir. Bu hastalık ergenliğin başında duygusal ve sosyal olarak kişinin başkaları ile iletişim kuramaması ile kendini göstermeye başlar. Bu kişiler günlük hayatta normal insanlar gibi yaşamlarını sürdürebilirler ama başkaları ile anlamlı ilişkiler kuramazlar. Bütün hayatları boyunca yalnız yaşarlar, sürekli hayal kurarlar ve çoğunlukla hayvanlara aşırı bağlanma gösterirler. Başka insanların tahammül edemediği ve yalnız olmalarını gerektiren işlerde çalışabilirler. Tartışmalı olmakla birlikte bazı araştırmalar Şizoid kişilik bozukluğunun şizofreni başlangıcı olabileceği öne sürülmüştür. Şizoid kişiliği Şizofreniden ayrıran en önemli etken, bu kişilerin gerçek ile bağlantılarının kopmamış olmasıdır.

Bu kişiler direk olarak kışkırtıldıkları zaman bile öfkelerini yansıtmakta zorlanırlar. Çoğunlukla önemli yaşam sorunlarına yada negative olaylara tepki vermezler ve pasif bir tavır gösterirler.

Şizoid kişiler bireyselliğe, yalnızlığa ve kendi başına olmaya değer veren kişilerdir. Kendi duygularını inceleme konusunda hiç bir arzuları yoktur. Başkalarından farklı olduklarını algılamalarına rağmen bu konuda her hangi bir rahatsızlık hissetmezler. Bu kişiler başkalarından nefret etmezler sadece çevrelerinde insan olmadan daha rahat olduklarına inanırlar.

Araştırmalar bu kişilerin evlenebildiklerini ve değer verdikleri insanlar olmadığında kendilerini kaybolmuş hissettiklerini göstermektedir. Fakat bu kişiler çevrelerinde olduğu zaman bu sefer de kendilerini baskı altında hissederler. Dolayısıyla Şizoid kişiler fazla yakınlık aramayan ve duygusal ilişki istemeyen insanlar ile daha rahat hissederler. Diğer bir deyimle bu kişiler için evlilik ev arkadaşı edinmek gibi bir anlam taşır. Eğer özel bir ilişki geliştirmezler ise çoğunlukla kardeşleri yada başka akrabaları ile fazla yakınlık kurmadan yaşarlar.

Belirtiler

1. Güçlü duygular yaşamazlar
2. Arkadaşlık ilişkisi kurmayı istemez yada zevk almaz
3. İnsanlarla iletişim gerektiren bütün sosyal aktivitelerden kaçar
4. Başka insanlara yabancılaşma yada duygusal olarak soğukluk
5. Hiç bir arkadaşı yoktur
6. Övgü yada eleştiriye karşı hiç tepki vermez
7. Soğuk ve umursamaz davranır
8. Duygularında hemen hemen hiç değişim olmaz

Tedavi

Bu hastalığa sahip kişiler çok ender olarak tedaviye gelirler. Her hangi bir insan ile iletişim kurmayı istemedikleri için terapi oldukça problemli olabilir. Bu nedenle bir psikolog yada psikiyatrist ile yapılan bireysel terapinin pek başarılı olmadığı ortaya konmuştur. Zorlayıcı olmayan bir destek grubunun yalnızlık duygularını iyileştirmede ve insanlar ile ilişkiye girme korkusunun aşılmasında daha faydalı olduğu görülmüştür.

Bireysel terapinin başarılı olabilmesi için uzun zamanlı güven ilişkisinin oluşturulması gerekir ve ancak bu şekilde terapist hastanın ilişkiler konusunda ki gerçekçi olmayan inançlarını değiştirmesine yardımcı olabilir. Terapist ile iletişim geliştikçe kişi başkaları ile olan ilişkilerine yeni bir bakış getirmeye başlayabilir.

İş, ev yada aile bireylerinden birinin kaybı kişinin ciddi hastalıklar geliştirmesine yol açabilir. Bu hastalarda ilaç kullanımı önerilmez, fakat kısa zamanlı tedavilerde aşırı depresyon ile alakalı semptomların giderilmesinde kullanılabilir.

XXIV
21.01.2010, 20:51
şizoidler genelde sessizdirler bu yüzden belli bi süre sonra cümle kurmada zorlanabilirler cok sakin gibi göründükleri icin katatoniklerle karıstırılabilirler, konusmayı gerekli buldukları zamanlarda kısa cevaplarla karsısındakileri savururlar.Onlar icin önemli olan cok fazla sey yoktur hayatta coğu kaynakda gündelik olaylara tepkisiz kaldıkları yazar ama yanlıstır bircok seyi ruhlarındaki durgunluk engel olmaktadır.Duyguları da düşünceleri de sadece içlerinde yasarlar..

Belirtiler

1. Güçlü duygular yasarlar ama dısarı yansıt(a)mazlar.
2. Arkadaşlık ilişkisi kurmayı istemez (genelde anlamsız iliskiler yerine gercek yalnızlığın tadına bakmak ister.) yada zevk almaz..
3. İnsanlarla iletişim gerektiren bütün sosyal aktivitelerden kaçar..
4. Başka insanlara yabancılaşma yada duygusal olarak soğukluk (baska insanlarla yabancılasma yasıyabilir ama kendi ic savasıyla mesguldur kendisiyle iletişimsizlik yasar.)
5. En fazla bi kac arkadası vardır.
6. Övgü yada eleştiriye karşı hiç tepki ver(e)mez
7. Soğuk ve umursamaz davranır
8. Duygularında normal bi insanınkinden daha fazla değisim meydana gelir ama bunu davranıslarına yansıtmaz.

Osiris
21.01.2010, 22:38
Hafif şizoitim sanırım =)

XXIV
21.01.2010, 22:41
Hafif şizoitim sanırım =)

benzer özelliklere sahip birisini bulmak mutluluk verici..

logii
21.01.2010, 22:58
Hangimiz değiliz ki...

Midnite
21.01.2010, 23:59
Yenii duydum özellikler tutuyor ama bundanda rahatsız olmadım açıkçası

cerfin
22.01.2010, 13:51
Sanırım bende de var

ahmet255
24.01.2010, 23:37
bir çok kriter uyuyo % 80gibi :D ama her tarafta selamım (çok nazmın geçtigi adam var ama az arkdaşım var ) var ama negatif olaylarada çok aşırı tepki verrim geriye kalan kısımlar uyuyor kriterlere.

toprak
25.01.2010, 02:53
bendede var bu özellıkler:offtopic:

salça
25.01.2010, 13:24
Bu kişiliğe sahip insanllar lütfen evlenmesinler.

Amphitrite
29.05.2010, 00:47
Şizoidler sevgiden, sevmekten korkarlar. Birini sevince kendi kimliklerini kaybedeceklerine inanırlar.

Necromancer
29.05.2010, 14:13
Bu kişiliğe sahip insanllar lütfen evlenmesinler.
Bu yorumu okuduktan sonra aşırı sinirlendim.Lütfen evlenmesinler de ne demek oluyor?Ne zamandan beri başkaları hakkında kolayca yazı yazabiliyorsun?Öyle evlenmesinler demek kolay.Sizin empati ile ilgili
araştırmalar yapmanızın gerektiğini düşünüyorum...
:ban:

((ex))
29.05.2010, 17:29
hepsi bende mevcut:offtopic: %100 diyebilirim..

((ex))
29.05.2010, 17:35
:offtopic:Bu halimden hiç memnun değilim.. herkesten kendimi farklı görüyorum, insanlarla iletişimden kaçıyorum, fazla dışarıya çıkmıyorum yalnız kalmayı tercih ediyorum..bazen haklı olduğum durumlarda kendimi ifade edemiyorum ağzım kilitleniyor tek kelime bile edemiyorum..edemedğim zamanda içimde fırtınalar kopuyu ağalamak istesemde ağlayamıyorum..neden ben böyleyim diye kendimle çok kavga ederim, isyan ederim..bu yüzden hiç mutlu değilim..:( :(

Adramelech
29.05.2010, 17:56
En azından bunu söyleyebiliyorsun.

((ex))
29.05.2010, 18:26
Normalde bu durumumu kimseye anlatmam kendimi zayıf göstermek istemediğimden belki..psikolokla bile konuşmak istemiyorum çünkü beni anlamadıklarını düşünüyorum..bencilce davranıyorum belki ama öyle düşünüyorum..

Necromancer
29.05.2010, 19:59
Sevgili Nilgün bence sizin böyle bir sorununuz yok aslına bakarsanız her insan ergenlik döneminde buna benzer şeyler yaşar.Bende yaşıyorum.Gelip geçicidir kendinizi üzmenize gerek yok.Parapsikolojik ve paranormal araştırma yapmanız ne güzel ama fazla kendinizi yormamanız gerek.Bu tür şeyler geçicidir hayatın akışına bırakın kendinizi rahatlayın umursamayın başkalarının sizi görmek istediği gibi davranmak zorunda değilsiniz.Nasıl hissediyorsanız öyle yaşayın...:)

((ex))
29.05.2010, 20:09
İnşallah dediğiniz gibidir.. ama ben kendimi bildim bileli hep böyleyim..küçükkende böyleydim sonradan olan bişey değildir..

Necromancer
29.05.2010, 20:13
Bu kadar olumsuz düşünmeyin bende sizin anlattığınız türden bir takım olumsuzluklar yaşıyorum ama hepsini aşacağız Allah' ın izniyle...:Angel_anim:

Amphitrite
29.05.2010, 20:39
Bu belirtilerden hepimizde olabilir; ancak herkes şizoid değildir elbette. Tam da bu noktada bir derecelendirme yapılır. Önemli olan belirtilerin sayısı değildir; sizin bu belirtileri hangi dereceyle taşıdığınızdır. Eğer kendinizden çok rahatsız oluyorsanız bir psikolog ile görüşmenizi öneririm.

paranoise
02.06.2010, 00:19
Tüm Şizoidlere merhaba o zaman bende buradayım :)
Paylaşım için teşekkürler. Anlatılanları kendimde bulmak hemde çoğunu gerçekten garip. Ve gerçekten pek rahatsızlık duyduğumda söylenemez.

Bir kaç şıkka katılmıyorum sadece "hiçbir arkadaşı yoktur" & "Güçlü duygular yaşamazlar"
bir elin parmağını geçmese bile sağlam arkadaşları elbette vardır.
Ve bence gayet güçlü duygular yaşarlar.. ;)

logii
03.06.2010, 21:13
Şizofreni Nedir ?

Şizofreni,insanın düşünce, duygu ve davranışlarında, kendisinin ve çevresindekilerin yaşantısını önemli ölçüde etkileyen birtakım değişikliklere sebep olan rahatsızlıktır. Bu değişiklikler geçici ya da kalıcı olabilir.

Şizofreni kelimesinin anlamı nedir?

Şizofreni (schizo-phrenia) kelime olarak zihin bölünmesi anlamna gelmekle birlikte bu, 1900'lü yılların başlarında kullanılan eski bir deyimdir. Günümüzde şizofreni kelimesi zihin bölünmesi ya da kişilik yanılması anlamında kullanılmamaktadır. Yine eski dönemlerde şizofreni' ye "erken bunama" denmişse de bu tanımlama da bugün terk edilmiştir.

Şizofreninin sebebi nedir ?

Sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte kalıtımın, biyokimyasal, ruhsal, toplumsal, çevresel etmenlerin şizofreninin ortaya çıkışında rolü olduğu bilinmektedir. Şizofreninin, biyolojik yatkınlığı olan bir insanda, bir dış etmenin gerilim oluşturan etkisiyle ortaya çıktğı söylenmektedir.

Daha çok ne zaman ortaya çıkıyor ?

Şizofreni 15-35 yaşları arasında ortaya çıkar. Toplumda ortalama yüz kişiden birinde görülür. 40 yaşından sonra ise nadiren rastlanmaktadır.

Doğuştan mı gelir ? Irsi midir ?

Şizofrenide kalıtımın rolü vardır. Babada ya da annede şizofreni varsa çocukta olma oran %10-12'dir. Yani onda bir ihtimaldir. Eğer uzak akrabalarda şizofreni varsa çocukta şizofreni görülme oran yirmide bir ihtimale kadar düşer. "Şizofrenisi olan birinin çocuğu da kesinlikle şizofreni olacak" demek bu nedenle yanlıştır.

Evde şiddete maruz kalan şizofreni olur mu ?

Hayır. Evde kötü muameleye uğramak tek başına şizofreni nedeni sayılmamaktadır.

Çok okumaktan veya çok çalışmaktan olur mu ?
Hayır.

"Kara sevdaya düştü de hastalandı" denir.
Çok sevmek, eza cefa çekmek şizofreninin nedeni değildir. Ama ortaya çıkmasında diğer etmenlerle birlikte rol oynayabilirler.

Şizofreni olunca akıl gidiyor mu ?

Hayır.

Şizofreniyi nasıl farkederiz ?

Şizofreni kendisini insanın dış görünümünde, konuşmasında, duygularını ifade etmesinde, davranışlarında ve düşüncelerinde yaptığı değişiklikler ve bunların toplumsal yansımalarıyla belli eder.

Şizofrenisi olan bir insanın dış görünümünde ne gibi değişiklikler olur?

Giyim kuşama özen, kendisine bakım azalabilir. Ve alışıla gelmişin dışında giyim görülebilir. Bazılarında yüz ifadesi donuklaşır. Bazı kimselerin ise dış görünümünde rahatsızlık öncesi ve sonrasında herhangi bir farklılık olmayabilir.

Duygular da değişir mi ?

Mimikler ve jestlerde azalma, çevrede olup bitenlere karşı ilgisizlik görülebilir. Ancak bu durum o insanın duyguları olmadığ anlamına gelmez. Burada söz konusu olan duyguların dışa vurumunda sorun olmasıdır. Yüz ifadesinde herhangi bir donukluk olmaksızın bazı kimselerin duygusal çökkünlük, bunaltı, endişe, kaygı ya da öfke içinde oldukları gözlenebilir.

Nasıl konuşurlar ?

Şizofreni aramızdan insanların, eşimizin, çocuğumuzun, akrabalarımızın yaşayabileceği bir rahatsızlıktır. Bu nedenle şizofrenisi olan insanları bizden tamamen farklı bir tür olarak görmememiz gerekir. Şizofreni için yüzde yüz tipik olan bir belirti yoktur. Konuşma da bunlardan biridir. Bazen konuşmada bir dağınıklık görülmez, konuşma anlaşılır bir çerçevededir ve rahatlıkla diyalog kurmaya imkan verir. Bazılarında ise dağınık ve muğlaktır, yer yer kopmalar içerir. Kendisine özgü anlamı olan sözcüklerle , gereksiz ayrıntılarla doludur, belirli bir mantık örgüsünü izlemez, sözcükler arasında anlam bütünlüğü kurulamayabilir.

Davranışlarda ne gibi değişiklikler olur ?

Yalnız yaşamaya, toplumsal yaşantıdan elini eteğini çeklemye doğru bir eğilim ortaya çıkabileceği gibi tam tersine yakınlarna bağımlılıkta artma görülebilir. Toplumsal normlar çerçevesinde dışardan bir bakışta amaçsz ve anlamsız gibi görünen davranışlar bulunabilir. Yerinden hiç hareket etmeme, devamlı bir noktaya bakarak hiç konuşmama ya da işbirliği kurma taleplerini sürekli olarak karşılksız brakma görülebilir. Özellikle rahatsızlığın alevlendiği dönemlertde banyo yapmak, traş olmak, makyaj yapmak gibi günlük alışkanlıklarda değişme gözlenebilir. Kimi zaman mal mülke, kendisine de can güvenliğine yönelik saldırganlığa normal kabul edilenlerden daha fazla oranda rastlanmaktadır.

Şizofrenisi olan bir insanın düşüncesi nasıldır ?

Bazıları başkalarndan zarar görecekleri endişesi içinde takip edildiklerini, öldürüleceklerini, insanların kötü maksatla kendileriyle uğraştıklarını düşünebilirler. Bu nedenle dışarı çıkmaktan korkabilir eve kapanabilirler, zehirleneceklerini düşünerek yemek yemeği ilaç içmeyi red edebilirler.

Bir kısmı kendileriyle ilgili yayın yapıldığı düşüncesiyle televizyondan, gazetelerden rahatsız olabilir ya da düşüncelerinin çalndığını, okunduğunu iddia edebilirler. Kimileri ise kendi bedenleri ile dış dünya arasındaki sınırın silindiğini, bedensiz olduklarını, varolmadıklarını ya da ellerinin, yüzlerinin ve vücutlarınn diğer bölümlerinin değiştiğini ve onların kendilerine ait olmadığını düşünebilirler. Bazı olağanüstü yetenekleri olduğunu söyleyebilirler. Emreden, hakaret eden, haraketlerini yorumlayarak yönlendiren hayali sesler duyduklarını ya da kendi düşüncelerinin dışardakiler tarafından duyulduğunu iddia edebilirler. Bu seslere yanıt vererek karşılarında biri varmışcasına kendi kendileriyle konuşabilirler. Uyanıkken gözlerinin önüne çeşitli görüntülert geldiğini ifade edebilirler. Şizofrenisi olan insanların kimi zaman bütün bunlardan şikayetçi oldukları kimi zaman da bunlar gerçekmiş gibi yaşadıkları ve ona göre davrandıkları görülebilir.

Bu belirtiler şizofrenide her zaman bulunur mu ?

Hayır. Bu belirtiler sıklıkla alevlenme dönemlerinde görülür.

Belirtilerin bir iki tanesi bir insana şizofreni demeye yeter mi ?

Hayır. Gazetede okuduğumuz, televizyonda gördüğümüz sağlkla ilgili haberlerden hemen sonra aynı sorunları bizimn de yaşadığımız kanısına kapılıp telaşlanırız. Şizofrenide belirtilerin nitelikleri ve süreleri toplumsal yaşantıda yol açtıkları değişiklikler çok önemlidir. Adlandırmayı şizofreni üzerinde uzun yıllar kuramsal ve pratik eğitimden geçerek sorumluluk almış insanların yapması gerekir.

Şizofreni nasıl tedavi edilir ?

İlk aşama, hekim danışmanlığında uzun süre düzenli olarak sürüdürülmesi gereken ilaç tedavisidir.

İlaç hemen etki edermi ?

İlaçların düzenli kullanımda beklenen etkiyi sağlaması için iki-üç haftalık bir süreye ihtiyaç vardır.

İlaçla tedavide amaçlanan nedir ?

İlaçla tedavi, rahatsızlığı çoğu zaman tamammen iyileştirmemekle birlikte, şizofreni belirtilerini yatıştırmakta, kontrol altında tutmakta, kişiyi çevresindekilerle ilişkilerinde daha iyi bir konuma getirmekte, nüsklere bağlı sık hastane yatışlarının önüne geçerek kişinin evinden, ailesinden, alıştığı ortamdan uzak kalmasını önlemektir.

İlaçlar her gün alınmak zorumda mıdır ?

Şizofreninin ilaçla tedavisi her gün düzenli olarak ağızdan alınacak ilaçlarla yapılabileceği gibi iki-dört haftada bir kalçadan yapılan iğnelerle de benzeri bir etki sağlanabilir.

Yan etkileri nelerdir ?

En sık rastlanan yan etkileri: Gözlerin yukarı kayması: belde-boyunda kasılma: ağızda tükrük salgısının artması: halk arasında " robot gibi oldu" diye tanımlanan yüz ifadesinde donukluk ve hareketlerde yavaşlama hali: huzursuzluk içinde yerinde duramama ve sürekli hareket etme isteği: elde ayakta titremeler: güneş ışığına aşırı duyarlılık: görme bulanıklığı gibi belirtilerdir. İlaç kullanmaya başlamadan evvel ilacın yan etkileri hakkında hekimden bilgi istemek her insanın doğal hakkıdır.

Şizofrenide kullanılan ilaçlar bağımlılık yapan, uyuşturucu ilaçlar mıdır?

Bu ilaçlar uyuşturucu değildir. Bağımlılık yapmazlar. Sık sık dile getirilen "ilaçlar uyuşturuyor" düşüncesi bu ilaçların uyuşturucu olduğu anlamında değil ilaç alanların ilacın etkisine bağlı olarak yaşadıkları duyguları sıklıkla " uyuşukluk" olarak tanımlamalarıyla ilgilidir. Biperiden "Akineton" ise şizofreninin tedavisinde değil, şizofreni ilaçlarının yan etkilerini gidermek için kullanlmaktadır. Tedavide kullanılmaya başlayan yan etkileri düşük ilaçlarla birlikte artk Akineton gibi kötü kullanıma açık ilaçlara gereksinim azalmaktadır.

Şizofrenide ilaç tedavisi tek çare midir ?

Hayır. Şizofreni rahatsızlığının tedavisinde ilaç tedavisi mutlaka gerekir. Ama yanı sıra diğer tedavi yöntemlerinin uygulanmasında yarar vardır.

Diğer tedavi yöntemlerti nelerdir ?

Şizofrenisi olan insanların ve ailelerinin ayrı ayrı bir araya gelebileceği grup tedavileri, çeşitli davranışçı tedavi yöntemleri, destekleyici yöndeki tedavi yaklaşımları, ailelere yönelik bilgilendirme toplantıları da en az ilaç tedavisi kadar önemlidir.

Şizofreni teşhisi konmuş bir insan evlenebilir mi, evlendirilirse iyileşir mi ?

Şizofrenisi olan bir insanın aktif rahatsızlık dönemi dışındayken evlenmesinin önünde herhangi bir engel yoktur. Evliliğin şizofreniyi iyileştireceği düşüncesi ise toplumda sık rastlanan yanlış bir düşüncedir.

Hocalara okutmak, kurşun döktürmek iyileştirir mi ?

Herkesin inançları doğrultusunda derdine çare araması doğaldır. Ancak şizofreni üzerinde hekimlerin yıllardır uğraş verdiği, tıbbi tedavi imkanları hızla çoğalan bir rahatsızlık olup çareyi hocalarda aramak sadece zaman kaybına yol açar.

Peki şizofreninin gidişatı nasıldır ?

Şizofreni rahatsızlığının belirtileri insandan insana değiştiği gibi aynı insanda zaman içinde de farklılık gösterir. Şizofreninin üçte ikisinde tahatsızlık kısa süreli alevlenmelerde düzelme dönemleri arasındaki tekrarlar halinde görülmektedir. Günümüzde rahatsızlığın gidişatında olumlu bir değişiklik olduğu gözlenmektedir.

Bu ne anlama gelir ?

Eskiden şizofrenisi olan insanlar uzun yıllar boyunca hastanalerin kapalı ortamlarında tutulmaktaydır. Bugün ise rahatsızlığın alevlendiği dönemlerdeki kısa süreli yatışlar haricinde artık çoğunlukla ayaktan tedavi uygulaması geçerlik kazanmıştır.

Şizofreni tamamen iyileşir mi ?

Şizofreni tanısıyla tedavi olan insanların beşte birinde zaman içinde belirtilerin tamamen ortadan kaybolduğu saptanmştır. Ancak bu düzelme rahatsızlık öncesi işlevsellik düzeyine yani en başa dönmeyi çoğu zaman sağlamamaktadır.

Toplumsal yaşama nasıl yansır ?

Şizofreni toplumdan uzaklaşmaya, yalnız başına bir yaşama yol açabileceği gibi bazıları rahatsızlıklarına rağmen toplumsal ilişkilerini bir ölçüde koruyabilir, mesleklerini sürdürebilirler. Rahatsızlığı olan insanların yakınları utanç ya da suçluluk yaşayabilirler. Rahatsızlığın oluşumunda kendilerinin geçmişte yapmış olduklarını düşündüklerini yanlışlıkların payı olduğunu düşünebilirler ya da rahatsızlığın çevrelerinde yarattığı etkilere bağlı olarak utanç duygularına kapılabilirler. Aile şizofreniye kendisinin neden olduğuna inanırsa şizofrenisi olan ferdini gizlemeye, komşularından, yaklın çevresinden saklamaya çalışır. Tahatsızlığı yaşayan insanların bunu hisdetiği noktada ailelerine karşı öfke duymaları ve giderek dajha fazla içlerine kapanmaları söz konusudur.

Peki ne yapmak gerekir ?

Şizofreninin bir suç ya da ceza değil biyolojik yönleri ağr basan bir rahatsızlık olduğunun ve kişinin yeteneklerinde ksmi kısıtlamalara yol açabileceğinin öncelikle kabul edilmesi gerekir. Bu da şizofrenisi olan insan üzerindeki beklenti yükünün, aile baskısının azalmasında olumlu rol oynar.

Ailenin tavrı nasıl olmalıdır ?

Açık ve net bir ilişki kurmak gereklidir. Genelde Şizofrenisi olan insanlarla en iyi geçinenlerin onlara en doğal davrananlar olduğu bilinmektedir. Aynı anda birden fazla istekte bulunmadan düşüncelerini değiştirmek için onları sürekli ikna etmeye çalışmadan, ailece topluca yapılan yemek yeme, misafir ağırlama, televizyon izleme gibi faaliyetlere sürekli olarak katılmaya zorlanmadan, yalnız kalma ya da odalarına çekilme isateklerine duygusal mesafelerine saygı duyarak davranmak gerekir.

Ailenin davranışları tedaviyi etkiler mi ?

Evet. Kesinlikle. Aile ortamında her yaptklarına karışılan, sürekli öfke dolu davranışlara, eleştirilere maruz bırakılan insanların ilaçların düzenli olarak kullansalar bile sık sık rahatsızlandıklar görülmektedir. Bu nedenle tedavide ailenin bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

(alıntıdır)

madammuja
06.07.2010, 00:46
ciddi anlamda bütün özellikleri taşıyorum,ve bu durumdan çok rahatsızım, değişmek istiyorum ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun banaa :(

Voy
06.07.2010, 05:14
ciddi anlamda bütün özellikleri taşıyorum.
ve bu durumdan çok rahatsızım, değişmek istiyorum ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun banaa :(


Tabiki de bir uzmana görünmelisiniz gerçekten bir rahatsılığınız var mı yok mu ,varsa tedavisi nedir.Yardım istemeniz gereken kişi bir doktor ve bu işin uzmanı olmalı.

Ailuros
06.07.2010, 08:06
ciddi anlamda bütün özellikleri taşıyorum,ve bu durumdan çok rahatsızım, değişmek istiyorum ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun banaa :(Kendinizde gözlemledikleriniz dönemsel bir tepkide olabilir.Böyle bir durumda kesin çözümü size sunacak kişi bir doktordur.