Cadılıkta Elementler

Thyphon

Kayıtlı Üye
İş
Acil Tıp Teknisyeni
Cadılıkta ''Elementler'' terimiyle kast edilen yağmur, kar, rüzgar gibi bazı hava durumu olayları değil, Hava, Ateş, Su, Toprak ve Ruh olan beş Element anlatılmak istenmektedir. Bunlar ise bizlerin dışında öğeler değil, tersine, bizlerin birer parçası ve herşeyle ilgilidir.

Hava
Hava, düşüncelerimizdir ve herhangi bir çalışmada ilk çağırılması gerekendir. Pusula ya da Çemberin doğu çeyreği havaya ayrılmıştır. Bunun dışında, hava sabahı, İlkbaharı, gençliği ve herhangi bir olayda ilk adımı temsil eder. Çoğunlukla, örneğin tütsüde, sarı renkle ya da müzikle temsil edilir. Uzun çimen gibi ses çıkaran ve hareket eden, yoğun kokulu ve sarı çiçekli ya da yapraklı taze bitkiler Havayla ilişkilidir.

Ateş
Ateş tutku ve isteklerimizdir; bir düşünceyi gerçekten yerine getirmek istememizi sağlayan içimizdeki kıvılcımdır. Ateş, güney çeyrekte yer alır. Öğleni ve öğleden sonrasını, Yazı, yetişkinliği ve anne babalığı temsil eder. Çoğunlukla, örneğin mumda kırmızı renkle, ışık ve güneşle temsil edilir. Ateşle özdeşleştirilen bitkiler kırmızı çiçek ve yapraklı olurlar, özellikle de yılan yastığı çiçeği gibi alev biçimindeyse.

Su
Su duygularımızdır, gülen, ağlayan ve hislenen parçamızdır. Batı çeyrekte yer alır. Su, akşam üstünü, Sonbaharı, olgunluğu, bir şeye karşı duyulan yakınlıktan kaynaklanan umut ve korkuları temsil eder. Çoğunlukla mavi, deniz kabukları, denizle ilgili nesneler ve doğal olarak suyla temsil edilir. Suyu temsil eden bitkiler, kuru toprakta yetişse bile nemden hoşlananlardır, örneğin söğüt ve saz. Bunula birlikte, mavi çiçekli ya da mavimsi yapraklı bitkiler de Suyla özdeşleştirilir.

Toprak
Toprak, fiziksel krallıktır, bedenimizdir, bazı şeyleri sağlam ve ''gerçek'' duruma getirme yolunda atılan adımları işaret eder. Toprak, kuzey çeyrektir, bazen gücün bulunduğu konum, Tanrıların geldiği yön olarak ifade edilir. Akşam, Kış, yaş ve bilgeliği temsil eder. Bazen yeşil renkle bazende kahverengiyle, tuz ve kayalarla temsil edilir. Birbirinin üzerinde yetişenlerin dışında, toprakta yetişen tüm bitkiler Toprakla bağlantılıdır. Ne var ki, toprakla en çok özdeşleştirilen bitkiler zehirli özellikte olanlardır, örneğin, itüzümü, boğanotu ve pelin otu. Bununla birlikte, ağaçlar, özellikle de yaşadığınız yere özgü olanlar Toprağı çağrıştırır.

Ruh
Ruh, Tanrıça ile Tanrıdır, kendi iç benliğimizdir. Her birimizi benzersiz kılan özelliktir. Ruh, her an, herşeyde olduğundan belirli bir yönü yoktur, ancak Çemberin merkezidir. Ruh, menekşe rengiyle ya da elektrik mavisinin yanı sıra, kar beyazı ve siyahın en koyu tonuyla temsil edilir. Çemberin içinde çağırdığımız Tanrıça ve Tanrının yanı sıra bizler de Ruhu temsil ederiz. Ruhla özdeşleştirilen bitkiler, kişinin ruh halini değiştiren özellikteki bitkilerdir, lavanta, biberiye, yasemin, hanımeli gibi. Akşamları çiçek açan bitkiler de Ruhla yakından ilişkilendirilir, örneğin, şebboy ve bazı yaseminler.

Cadılıkta maji yapmak için Elementlerden hem içten hem dıştan enerji alırız. Her Cadının içinde barındırdığı Elementleri dengeleyebilmesi gelişiminin önemli bir özelliğidir; çünkü çalışmasına başladığında bu Elementlerden hiçbiri diğerinden daha baskın olmamalıdır. Cadı, Elementleri arasında denge kurmadan maji yapmaya kalkıştığında maji ya etkisiz ya da başarısız olur. Örneğin; günlük yaşantınız bir keşmekeş içinde ve stresli geçmişse, Hava ve Ruh Elementlerine daha çok odaklanmanız gerektiğini hissedebilirsiniz. Gününüz sıradan ve renksiz geçmişse, kendinizi toparlamanız için daha fazla Ateş ve Suya ihtiyaç duyarsınız. Basitçe söylemek gerekirse, Elemental bir alana sahip olmanız, enerjilerinizi yeniden dengelemenize yardım eder. Orada yapacağınız Maji ise içinizde ve çevrenizde doğal bir dengenin olmasından olumlu biçimde yarar görecektir. Elemental alanınızı istediğiniz gibi tasarlayabilirsiniz. Örneğin odanızda bir köşe hazırlar ve içerisine yönlerine göre elementleri temsil eden bitkiler, renkler ve semboller yerleştirebilirsiniz.
Elemental alanınızda maji yapmak için Tanrı ve Tanrıçanın yanı sıra elementleri çağırmada kullanacağınız bir dua.

Çalışmaya başlamadan önce şu sözleri tekrarlamalısınız:

''Bedenim Toprak, kanım Su, nefesim Hava ve ruhum Ateştir. Efendi ve Hanımefendi, yanıma gelin, benimle olun, çalıştığımı görün ve enerjinizi ödünç verin.''

Bunu yaparken, Tanrıça ile Tanrının yanı sıra Elementleri de zihninizde canlandırın. Bunun biraz alıştırma gerektirdiğini farkedebilirsiniz ama buna değecektir, çünkü bu yolla enerjinizi dengelemektesiniz. Bunu aynı zamanda, yaşamınızın başka alanlarında karşılaştığınız sorunların üzerine eğilirken, enerjinizi toplamak için bir mantra olarakta kullanabilirsiniz.

Osiris

Kayıtlı Üye
Biz Cadılar, Doğaya saygı duymakla kalmaz, aynı zamanda beş elementte kendi yansımamızı görürüz.

Tüm bu elementler doğada çevremizi sararken, aynı zamanda da içimizde yer alırlar: Hava, düşüncelerimiz: Ateş, tutku ve isteklerimiz: Su, duygularımız: Toprak, bedenimiz ve Ruh, iç benliğimizdir.

Bunlar maji uygularken yararlandığımız enerjilerdir ve etkili olmaları için aralarında bir denge kurmamız gerekmektedir. Bu elementler aynı zamanda günlük yaşamı da yansıtırlar. Çünkü, her türlü proje, işe yaraması için düşünce, istek, duygusal bağlılık, oluşum ve kendi ruhunun aşılanması evrelerinden geçmelidir.

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
hangisinin kendi elementimiz olduğunu nasıl buluruz?

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
ufak bi sorum daha olucak hiç bi burcun elementi ruh değil.elementi ruh olan biri bunu nasıl anlayabilir?

Gece Evi serisini tavsiye ederim. Yazarları P. C. Cast ve Kristin Cast. Kitaplar konu alarak güzel ama klasik amerikan ergenlerini anlatığı için ruhunuz bayılabilir. Nitekim 17 yaşında olmama rağmen bana öyle olmuştu. Ama romanda kızın elementlerle ilgili güçleri var. Çember açmayla ilgili benim gibi deneyimsizler ufak da olsa bilgi edinebilirler. Ben elementlere seslenirken kendimi biraz salak hissediyorum da :D

Jasminum

Kayıtlı Üye
Aslında burçlar da kesin belirleyici olmuyor. Mesela ben koç burcuyum ama en zayıf elementim ateş.. :)

erlkonig

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Umarım benimki de geçer :D

Çok şey soruyorum herkesi bezdirmeme ramak kaldı biliyorum. :D Ama ufak bir sorum var. Sırayı takip etmeyip havadan başlamasak ne olur? Ben kendi elementim (su) ile başlamak istiyorum. Su - Toprak - Hava - Ateş - Ruh sırasını izlesem mesela?

GrizzlyBear

Kayıtlı Üye
Bu sıra illa olması gereken sıra değildir. Kendinize yakın hissettiğiniz elementten başlayın ve ardından diğerlerine geçin. Ritüel çalışmalarda hangi element amacınıza uygunsa o yöne dönerek başlayın ve bütün çember tamamlandıktan sonra başladığınız yöne geldiğinizde o elementin enerjilerini özellikle çağırın ve bu çalışmada yönetici element olmasını isteyin.

Bunun dışında evet, istediğiniz elementten başlayabilirsiniz. Hatırlamanız gereken önemli nokta şudur, enerjilerle haşır neşir olduktan sonra onların özelliklerine uygun sınavlar hayatınızda karşınıza çıkmaya başlar. Ona göre hazırlığınızı yapın ve öyle başlayın. Her ne kadar ilk olarak ben de Su elementi ile başlamanızı tavsiye etsem de, bu sadece bir tavsiyedir ve zorunluluk değildir.

Saygılar.

Şaman

Kayıtlı Üye
Bu sıra illa olması gereken sıra değildir. Kendinize yakın hissettiğiniz elementten başlayın ve ardından diğerlerine geçin. Ritüel çalışmalarda hangi element amacınıza uygunsa o yöne dönerek başlayın ve bütün çember tamamlandıktan sonra başladığınız yöne geldiğinizde o elementin enerjilerini özellikle çağırın ve bu çalışmada yönetici element olmasını isteyin.

Bunun dışında evet, istediğiniz elementten başlayabilirsiniz. Hatırlamanız gereken önemli nokta şudur, enerjilerle haşır neşir olduktan sonra onların özelliklerine uygun sınavlar hayatınızda karşınıza çıkmaya başlar. Ona göre hazırlığınızı yapın ve öyle başlayın. Her ne kadar ilk olarak ben de Su elementi ile başlamanızı tavsiye etsem de, bu sadece bir tavsiyedir ve zorunluluk değildir.

Saygılar.
Yok daha neler diyorum kısaca!!!!
Çember açma binlerce yılık bir cadılık geleneğidir ve diğer yollarda da uygulanır.Çemberin doğudan başlaması makrokozmosu mikrokozmosa çekme amaçlıdır.Güneş doğudan doğar güneye yükselir ve batıdan batıp kaybolur.
doğu-güney-batı-kuzey
doğum-yaşam-yaşlılık-ölüm
düşünce-irade/tutku-duygu-şartlar ve mantık
ruh ise en son çağrılır çünkü birleştirici ve bütünleştiricidir.
yani kısacası hiç bir şeyi değiştirilemez!!!!!
sana yakıştıramadım bunu

Jasminum

Kayıtlı Üye
Bir yerde altarın tanrıçaya yakın olmak için kuzeye, tanrıya yakın olmak için doğuya kurulabileceği ve altar ne tarafa dönükse elementlerin o yönün elementinden başlanarak çağırılmasının daha iyi olacağını okumuştum. Sanırım bu bilgi de hatalı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz sayın Şaman?

Mod notu: Bilgi hatalı değil doğrudur. Özellikle wicca bazı ekollerinde çembere kuzeyden başlanır. Sisteme göre doğu veya kuzey olarak değişir.

miedit

Kayıtlı Üye
erlkonig aynı dert bendede var bende elementlere sesleniyorum ve bu çok tuhaf.ama gece evi serisindende vaz geçemiyorum :D aslında yanlız olmadığımı öğrenmek güzel :D