Mavi Güneş Fenomeni

logii

Kayıtlı Üye
blue-sun-giza-pyramids.jpg

Şu ana kadar dünyada bilindiği kadarıyla 5 kez gerçekleşmiş bu görüntü. Güneşin mavi görünmesinin tam olarak sebebi bilinmiyor. Mavi güneş olayı en son Mısır piramitlerinin güvenlik kamerası tarafından görüntülenmiş.
Bazı bilimadamları hava kirliliğine bağlı olarak böyle bir görüntü oluştuğunu söylese de bundan önceki yıllarda hava kirliliği aynı olmamasına rağmen neden aynı olayın tekrarlandığı merak konusu.
Bundan önce en son, 1950'de İskoçya'nın Edinburg kentinde meydana gelen mavi güneş görüntüsü, Craig Bohren'in Clouds in a Glass of Beer adlı kitabında da söz ediliyormuş.

nalper

Kayıtlı Üye
süper ötesi bir görüntü ama ilginç????

dreamy

Kayıtlı Üye
ışığın yansıması ile ilgili .. başka bi durum düşünemiyorum.. ama mavi çok yakışmış güneşe :)

nalper

Kayıtlı Üye
gören herkezin ilk düşüncesi "süper"...:D

zenithmx

Kayıtlı Üye
Sadece yansıma hepimiz güneşin asıl rengini çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Bilimadamlarının bu durumu incelemesine şaşırdım. Ay'ı bu halde görselerdi ve araştırsalardı onlara hak verirdim çünkü ay ışığını kendi üretmez ama ordaki görünen şey güneş.

Öktem

Kayıtlı Üye
Sadece yansıma hepimiz güneşin asıl rengini çocukluğumuzdan beri biliyoruz. Bilimadamlarının bu durumu incelemesine şaşırdım. Ay'ı bu halde görselerdi ve araştırsalardı onlara hak verirdim çünkü ay ışığını kendi üretmez ama ordaki görünen şey güneş.

Evet aynen katiliyorum. Önce ben de garipser gibi oldum ama soylediginiz dogru.

Voy

Kayıtlı Üye
Tüm bunları anlayabilmek için güneş ışığının atmosferle olan etkileşimi yakından incelenmelidir.Atmosfere ulaşan güneş radyasyonunun yaklaşık yarısı görünür ışık formundadır. Güneş ışığı atmosfere girdiğinde absorbsiyon, yansıma ve saçılmaya uğrar ya da her hangi bir engelle karşılaşmaksızın yoluna devam eder. Saçılmaya genellikle hava molekülleri, küçük toz parçacıkları, su molekülleri ve çeşitli kirleticiler gibi çok küçük boyutlu maddeler neden olur. Güneş ışığı atmosfere girdiğinde mor, mavi ve yeşil gibi görünür ışığın kısa dalga boyları, sarı, turuncu ve özellikle kırmızı gibi uzun dalga boyundaki ışığa göre daha fazla saçılmaya uğrar. Öyle ki mor ışık, kırmızı ışıktan 16 kat daha fazla saçılır. Gökyüzüne baktığımız zaman, görünür ışığın mor, mavi ve yeşil dalga boylarındaki saçılmış ışık bütün yönlerde gözümüze ulaşır. Bu dalga boylarındaki saçılmış ışığın birlikte oluşturduğu etki mavi ışık olarak algılanır. Bu nedenle gökyüzü mavi olarak görünür.