Bi Sorum var...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

canuuu

Kayıtlı Üye
Selam Arkadaslar,

Bi Sorum olacak.

Icki ictikten sonra nezaman Dua okunabilir?

Bazilari 40 gün sonra diyorlar. Dogrumu ?

Simdiden Tesekkürler :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Selam Arkadaslar,

Bi Sorum olacak.

Icki ictikten sonra nezaman Dua okunabilir?

Bazilari 40 gün sonra diyorlar. Dogrumu ?

Simdiden Tesekkürler :)
İçki İçmek Kuranda sabit olarak 3 ayrı ayette açıklanmış bir günahtır dua etmeye engel degildir.. Sadece Kuran'da alkollü yani sarhoşken namaz kılmama emri verilmiştir (Nisa suresi 43 ayet)
40 gün iman gider meselesi yıllardır cahil insanların alim geçinenlerin verdigi fetvalardır, bu konuda sahih hadis yoktur hepsi uydurmadır.. İman inanmaktır arkadaşlar, inanıyorsanız inanıyorsunuzdur bi madde bu inancınızı yolculuga çıkarıpta 40 gün sonra dönmez.. Dolayısı ile içki içmek imanı yok etmez sadece günah verilir, ama içkinin haram olmadıgını iddia etmek inkardır bu imanı tehlikeye sokar.. Kısacası; içki içtikten sonra sarhoşlugunuz bitince istediginiz duayı edebilirsiniz buna engel yok içiniz rahat olsun selam ve dua ile...

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Bu sadece şahsi fikir beyanımdır eksikleri elbette ki vardır.

"Ne kadar zaman sonra dua edelim" sorusu ortak bir birlik için elbette ki "normal ve sağlıklı" bir hal alıncadır. Alkol vücudumuzu terk edince ve aklımız başımıza gelince tabi :))
Dua etmekten kasıt bir ibadet eylemini yerine getirmek manasında mıdır bu arada? Yani oturup ciddi ciddi şu kadar şu kadar dua edeceğim midir? Yoksa sarhoşum önümü görmüyorum konuşacak halde değilim ya da çakırkeyif haldeyimdir eh bir akşam duası okuyayım mıdır? ya da bir niyet için 1000 kez dua edeceksinizdir o günde alkol almışsınızdır. Eğer böyle ise belirli bir niyet için belirli sayıda dua etmek de bir disiplin işidir. Bu işe hazır değilsiniz demektir ki hazır olunca tekrar deneyin derim o zaman.

İçki içmek beyindeki korteks tabakasını etkisiz hale getirerek daha rahat, rehavet ve mutluluk hsileri içerisinde davranmamıza neden olduğu gibi bazılarında da şiddete eğilim, kötü hisler, agresif davranış ve düşüncelere neden olabilmektedir. Ve haliyle ki dua bir düşünce akışı eylemidir. Evrene isteklerimizi gönderdiğimiz bir eylemdir. Bu sırada ne istediğimizden açık ve net bir şekilde emin olmamız gereklidir. Yaptığımız eylemin açık seçik farkında olmamız gereklidir. Eylemin sonuçlarının da açık bir zihin ve bilinç hali görülebilmesi önemlidir. Hangi eylemi yaparsak yapalım akıl, beden ve ruh sağlığının bir bütünlük halinde olduğu, bu üçünün ya da üçünden birisinin bile dış etkenler veya herhangi bir etmen tarafından yönlendirilmediği tam ehliyet halinde ve sağlıklı bir bütünlük halinde olduğu zamanlarda tüm eylemlerimizde bulunmamız en sağlıklısıdır. Bu durumda farkındalık halimiz önem arz etmektedir. Ne yaptığımızın farkında olmak önemlidir. İçkili bir halde ya rehavet ve geçici bir mutluluk halindeyizdir ya derbeder olmuşuzdur ya vücudumuz bitap düşmüştür önümüzü görecek halde değilizdir. Bu durumlardan herhangi birinde iken evrene olumlu bir istek de gönderebiliriz, olumsuz bir istek de. Bireysel olarak bunu açık bir bilinç ile yaptığınızı düşünüyorsanız...
Ama diğer taraftan yukarıda saydığım durumlarda gardımız da düşmüştür. Evrendeki negatif tesirlere de açık hale gelmişizdir. Enerji kalkanlarımız inmiş, auramız da belki delikler açılmış bile olabilir. Bu sitede iseniz zaten bunlarla ilgili de bilgi edinmeye başlamışsınızdır demektir.

Bu tip yaptırımlarla ilgili şöyle bir şey söyleyebilirim: Kurallar ortak birlik sağlamak ve bireyler arasındaki fiziksel, zihinsel ve ruhsal farklardan kaynaklanan ortak zedelenmeleri önlemek, ortak alanların bu farklardan kaynaklanan zararlardan etkilenmemesi için konulmuştur. ya da tam tersi fayda durumu içinde aynı şey geçerlidir. İnsan bilgiyle doğmasına rağmen bilgiden uzaklaşmaktadır büyüdükçe büyüdükçe. Bu nedenle bazan tavsiyelere uymak önemlidir derim. Eğer ki siz zihniniz, bedeniniz üzerinde tam egemenlik sağlamış iseniz bir şey diyemeyiz.

Alkolün vücudu terk etmesi için bir zaman gereklidir. Bu bir tıp doktoruna danışılarak veya internetten bile öğrenilebilir. Akıl, beden ve ruh sağlılığının normale dönmesi alkol alımından sonra ne kadar bir zaman ister. Trafikte alkol kontrolünde düşünün 2 biranın etkisi olduğu söyleniyor. 1 Biranın bile davranışlar üzerinde etkisi olduğu düşünülürse. Bireysel farkların bunu tölere etmesi ve etmemesi hariç tutularak alkolün "beni etkilemez ya" türden konuşmalarımızda yer etmesine rağmen bizleri etkilediği bilimsel olarak çok net bir şekilde açıklanmıştır. Bu nedenle ayık olmak dua için en sağlıklısıdır diye düşünüyorum. isteklerimizin selameti için ;)

Sağlıklı günler herkese
Syg.

canuuu

Kayıtlı Üye
Tesekkürler Kontejyan ve Gizlimabetperisi :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Sayın gizlimabetperisi Üyemiz körkütük sarhoş olmaktan bahsetmiyor sorusunda 40 günden bahsediyor; 40 gün iman çıkar ibadet kabul olmaz masalını duymuş belli ki ben bu sorusuna cevap verdim, Nisa suresi 43 te sadece akıl başta degilken sarhoşken namaz kılmama emrini dile getirdim kaldı ki o ayettede 40 gün vs diye gün yoktur ne söyledigini bilinceye kadardır verilen mühlet.. Ne Kuran-ı Kerimde nede sahih bir hadiste içki içmenin duaya etmeye engel oldugu söylenmez.. Kişiler elbette zum durumda iken dua etmemelidir nedeni ise günahı oldugu degil aklı selim halde etmediginden o duanın geçersizlik hükmündendir.. Dolayısı ile içki haramdır günahtır; sarhoşken namaz kılmama hükmü vardır, sarhoşluk beyinden gittigi zaman gerekirse aynı gün içerisinde namazda kılınabilinir duada edilebilinir, islamın hükmü bu yöndedir.. (Kişinin içki ve namazı birlikte yaşaması elbette dürüst bir islam ahlakına bagdaşmaz bu ayrı bir konudur)

Mortho

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Şahsen ben biraz fazla kaçırıp midem bulandığında dahi. O'na sığınırım. Hamd olsun karşılıksız bırakmaz dualarımı.
Dua etmek konuşmak gibidir bence. İnsan her an konuşabilir ama nasıl bazen insanın kafası yerinde olmaz çok saçmalar susması daha iyi olur. Mantıklı düşündüğünde, cümle kurabilecek hale geldiğinde konuşmaya devam edebilir bence.
O 40 gün saçmalığını çıkaran sözde hacı hocalar korksun esas hesap gününden.

gizlimabetperisi

Kayıtlı Üye
Sayın gizlimabetperisi Üyemiz körkütük sarhoş olmaktan bahsetmiyor sorusunda 40 günden bahsediyor; 40 gün iman çıkar ibadet kabul olmaz masalını duymuş belli ki ben bu sorusuna cevap verdim, Nisa suresi 43 te sadece akıl başta degilken sarhoşken namaz kılmama emrini dile getirdim kaldı ki o ayettede 40 gün vs diye gün yoktur ne söyledigini bilinceye kadardır verilen mühlet.. Ne Kuran-ı Kerimde nede sahih bir hadiste içki içmenin duaya etmeye engel oldugu söylenmez.. Kişiler elbette zum durumda iken dua etmemelidir nedeni ise günahı oldugu degil aklı selim halde etmediginden o duanın geçersizlik hükmündendir.. Dolayısı ile içki haramdır günahtır; sarhoşken namaz kılmama hükmü vardır, sarhoşluk beyinden gittigi zaman gerekirse aynı gün içerisinde namazda kılınabilinir duada edilebilinir, islamın hükmü bu yöndedir.. (Kişinin içki ve namazı birlikte yaşaması elbette dürüst bir islam ahlakına bagdaşmaz bu ayrı bir konudur)

Burada bana siteminiz mi var? Sizden farklı bir şey söylememişim. Ben sizin cevabınızı okumadan kendi düşüncelerimi dile getirmiştim. Şimdi görüyorum ki siz daha İslam İlmi açısından yaklaşmışsınız konuya. Bense daha genel yaklaştım. Elbetteki körkütük sarhoş olmaktan bahsetmiyor . Bazı şeyleri uzun uzadayı yazdım diye arkadaşımızın kastını anlamadım demek değil. Ama bazan bazı sorular bir çok şey düşündürür insana.
Sizin dile gtirmiş olduğunuz konulara ayrıca teşekkür ederim. Ulemalık ayrı bir bilgelik işi ve ben ulema değilim. Bizler ulema değiliz. Modern Kur'an tefsiri yapmıyoruz burada kendimize göre elbetteki bir anlayışımız var onu dile getiriyoruz. Hatta ben bu tip konularda elbetteki cahil cühelayı kastetmeden "tavsiyelere uymalıyız" dedim. Bu tavsiyelerle de sıradan insanların tavsiyelerini kast etmedim. Din bilginlerinin tavsiyelerini kastettim.
Ben günahlardan da bahsetmedim. Yazdığım satırların içerisinde de günah kelimesi hiç geçmedi. Burada fikir teatisinde bulunuyoruz.

Neyin savunmasında olduğunuzu kavramaya çalışıyorum. Bizim birşeyler dikte ettiğimiz veya ulemalık kisvesine büründüğümüz falan yok. Sizin de olmamalı.

İslam dini gibi büyük ve son din olduğu söylenen bir dinin, insanların aklına gelebilecek tüm sorulara ve sorunlara verecek cevabı vardır. Bunları öğrenecek derin kaynaklarda vardır, din bilginleri de vardır.

Neyse söyleyeceğim şudur ki;
Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır (Hz. Mevlana)
Syg.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Burada bana siteminiz mi var? Sizden farklı bir şey söylememişim. Ben sizin cevabınızı okumadan kendi düşüncelerimi dile getirmiştim. Şimdi görüyorum ki siz daha İslam İlmi açısından yaklaşmışsınız konuya. Bense daha genel yaklaştım. Elbetteki körkütük sarhoş olmaktan bahsetmiyor . Bazı şeyleri uzun uzadayı yazdım diye arkadaşımızın kastını anlamadım demek değil. Ama bazan bazı sorular bir çok şey düşündürür insana.
Sizin dile gtirmiş olduğunuz konulara ayrıca teşekkür ederim. Ulemalık ayrı bir bilgelik işi ve ben ulema değilim. Bizler ulema değiliz. Modern Kur'an tefsiri yapmıyoruz burada kendimize göre elbetteki bir anlayışımız var onu dile getiriyoruz. Hatta ben bu tip konularda elbetteki cahil cühelayı kastetmeden "tavsiyelere uymalıyız" dedim. Bu tavsiyelerle de sıradan insanların tavsiyelerini kast etmedim. Din bilginlerinin tavsiyelerini kastettim.
Ben günahlardan da bahsetmedim. Yazdığım satırların içerisinde de günah kelimesi hiç geçmedi. Burada fikir teatisinde bulunuyoruz.

Neyin savunmasında olduğunuzu kavramaya çalışıyorum. Bizim birşeyler dikte ettiğimiz veya ulemalık kisvesine büründüğümüz falan yok. Sizin de olmamalı.

İslam dini gibi büyük ve son din olduğu söylenen bir dinin, insanların aklına gelebilecek tüm sorulara ve sorunlara verecek cevabı vardır. Bunları öğrenecek derin kaynaklarda vardır, din bilginleri de vardır.

Neyse söyleyeceğim şudur ki;
Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır (Hz. Mevlana)
Syg.
Kişi bir soru sormuş bende o soruya cevap verdim, Kısaca içki içmek dua etmeye engelmi dedi bende hayır dedim ve izah ettim bu imani bir mesele olmadıgı için büyük bir islam aliminin fetvası gerekmez bu konuda.. Sizinle ilgili bir eleştiride yaptıgımı sanmıyorum.. Ayrıca Ulemalık kisvesine bürünmek olmamalı sözünüzüde tenzih ederim zira ulema olmak yada olmamak neye göre degerlendirilir önce buna bakılmalı, bazı sorulara cevap için Ulema olmaya gerek yoktur, islam herkesin anlayabilecegi kadar akıcı bir dil ile mektuplandırılmış bir dindir.. Kuran-ı anlayan tanıyan kardeşlerimiz ayeti işaret ederek referans vererek sorulara cevap verebilirler.. Tatmin olmayan alo müftülük hattını arayarak cevap alırlar.. Ayrıca aldıgım ve edindigim ilim en azından bu soruya cevap verecek kadar beni ulema yapmıştır sanıyorum... Meselenin ikimiz arasında tartışma platformu olmamasını dileyerek son veriyorum.. Selam ve dua ile

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Konu bana göre yeterince aydınlatıldığından kilitliyorum :) Teşekkürler bilgiler için :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...