Bilinmeyen İçin Bilineni Riske Etmek

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Cesur ise korkularını bir kenara koyup, ileri adım atar. Cesur insan, bütün korkularına rağmen bilinmeyene adım atandır. Cesaret, bütün korkulara rağmen bilinmeyene adım atmaktır. Cesaret korkusuzluk demek değildir. Korkusuzluk, sürekli cesur ve daha cesur olunca ortaya çıkar. Cesaretin en uç deneyimi budur. Korkusuzluk. Cesaretin sonsuz olduğu zaman ortaya çıkan lezzettir. Ama başlangıçta korkak ile cesur arasında pek bir fark yoktur. Tek fark, korkak korkularına kulak verir ve onları izler. Ve cesur, onları bir kenara koyup ileri adım atar. Cesur insan, korkularına rağmen bilinmeyene adım atar. O, korkuyu bilir. Korku oradadır. Kolomb gibi keşfedilmemiş denizlere açıldığın zaman, bir korku vardır. Yoğun bir korku. Çünkü kimse ne olacağını bilemez. Güvenliğin kıyılarını terk ediyorsun. Bir anlamda hiçbir sıkıntın yoktu. Eksik olan tek bir şey vardı; macera. Belirsizliğe adım atmak sana heyecan verir. Kalp tekrar atmaya başlar. Bir kere daha canlanırsın. Yaşadığını hissedersin. Varlığın- daki her hücre canlanır. Çünkü bilinmeyenin meydan okumasını kabul etmişsindir. Bütün korkulara rağmen, bilinmeyenin meydan okumasını kabul etmek cesarettir. Korkular oradadır. Ama eğer sen tekrar tekrar bu meydan okumayı kabullenirsen; yavaş yavaş o korkular kaybolur. Bilinmeyenin getirdiği keyfi yaşamak, bilenmeyen ile duymaya başladığın heyecan, seni güçlü yapar. Zekânı keskinleştirir. Belirli bir bütünlüğe ulaşmanı sağlar. İlk kez olarak hayatın bir sıkıntı değil, macera olduğunu hissetmeye başlarsın. Sonra yavaş yavaş korku kaybolur. O zaman sürekli macera peşinde koşmaya başlarsın. Kısacası cesaret, bilinmeyen için bilineni riske etmektir. Tanıdık olmayan için, tanıdık olanı; rahatsızlık için, rahat olanı; bilinmeyen bir yol için, anayolu terk etmek demektir. İnsan başarıp başaramayacağını asla bilemez. Bu bir kumardır. Ama hayatın ne olduğunu sadece kumarbazlar bilir.

Osho-Sevgi/Ganj Kitapları

logii

Kayıtlı Üye
Paylaşım için teşekkürler.. Güzel bir noktaya değinmişsin